جهت مشاهده تصویر کامل لطفا بر روی آن کلیک نمایید

جراحی چانه

جراحی چانه یا ژینوپلاستی به روش جراحی تغییر شکل چانه با هدف افزایش زیبایی صورت گفته می شود. جراحی بر روی چانه کوچک یا عقب رفته، عمل بزرگ کردن چانه گفته می شود اما هنگامی که هدف از جراحی کوچک کردن چانه جلو آمده باشد، این روش جراحی کاهش چانه نامیده می شود. اختلالات فیزیکی چانه بسیار شایع است. چانه برجسته یا عقب رفته هماهنگی صورت را بر هم می زند. جراحی چانه می‌تواند این مشکلات را برطرف کند تا ظاهر زیبایی‌شناختی بیشتری با نسبت‌های متعادل به نمایه بدهد.
عکس قبل و بعد از عمل جنیوپلاستی

جراحی زیبایی چانه در موارد رتروژنی (چانه بیش از حد عقب نشینی) یا پروگناتیسم (چانه بیرون زده) ایده آل است. برخی از افراد چانه های خیلی کوتاه یا خیلی بلند دارند. برخی دیگر دارای یک انحراف جانبی به یک طرف یا طرف دیگر هستند. اصلاح این اختلالات با استفاده از استئوتومی، با حرکت دادن قسمت استخوانی چانه امکان پذیر است. بنابراین می توان ناحیه مرکزی فک پایین را جابجا کرد و در موقعیت دیگری ثابت کرد و سپس با مینی پلیت ها و مینی پیچ ها از آن خودداری کرد.
نمونه کار جراحی چانه
نمونه کار جراحی چانه
نمونه کار جراحی چانه
جنیوپلاستی چیست؟

جنیوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی چانه است که به آن منتوپلاستی نیز گفته می شود. هدف آن اصلاح یک ناهنجاری در شکل چانه است. در برخی موارد، هدف آن بهبود عملکردهای خاصی است. تکنیک های مختلفی برای ترمیم اختلالات این قسمت از صورت بسته به ناهنجاری صورت وجود دارد. این می تواند چانه ای باشد که بیش از حد عقب می رود یا برعکس، چانه به جلو. جنیوپلاستی را می توان با استئوتومی یا با گذاشتن پروتز انجام داد. ما جراحی استئوتومی را ترجیح می دهیم که در طول زمان پایدارتر باشد و خطر عوارض کمتری را به همراه داشته باشد. گاهی اوقات عمل چانه با عمل پروفیلوپلاستی دیگر صورت مانند جراحی بینی ترکیب می شود.
علل انجام جنیوپلاستی

هدف از جراحی زیبایی چانه یافتن تناسبات هماهنگ بین هر قسمت از صورت است. ناهنجاری های چانه می تواند علاوه بر ظاهر زیبایی شناختی، باعث رنج روانی واقعی برای فرد مبتلا شود. ترمیم جنبه فیزیکی این امکان را فراهم می کند که ویژگی های صورت متناسب با شخصیت بیمار پیدا شود.
کاربردهای جراحی چانه

تقویت چانه: جراحی چانه برای افرادی که چانه‌ای ضعیف یا پهن دارند و می‌خواهند ظاهر آن را بهبود بخشند، مفید است. با استفاده از ایمپلنت‌ها یا تکنیک‌های جراحی، چانه تقویت شده و به شکل مطلوبی تغییر می‌یابد.

کوچک ‌کردن چانه: برخی افراد ممکن است چانه‌ای بزرگ یا بیش‌ازاندازه داشته باشند که باعث نامتناسب بودن ظاهر چهره شود. جراحی چانه می‌تواند برای کوچک ‌کردن حجم چانه و بهبود تعادل صورت مفید باشد.

تغییر شکل یا موقعیت چانه: برخی از افراد ممکن است به دنبال تغییر شکل یا موقعیت چانه خود باشند، مثلا به دنبال چانه‌ای زاویه‌دارتر یا بیشتر عقب‌تر از موقعیت فعلی خود باشند. جراحی چانه می‌تواند این نیازهای شخصی را برآورده سازد.

اصلاح ناهمواری‌ها و ناهمتقارنی‌ها: در برخی از موارد، افراد ممکن است با ناهمواری‌ها یا ناهمتقارنی‌های چانه مواجه باشند که جراحی چانه می‌تواند آن‌ها را اصلاح کند و تعادل و هماهنگی صورت را بهبود بخشد.

به طور کلی، جراحی چانه به منظور بهبود ظاهر و تعادل صورت و افزایش اعتماد به نفس افراد انجام می‌شود.
مزایا جراحی چانه

روش‌های ژنیوپلاستی، قادرند به تغییر ظاهر زیبایی چانه عقب رفته، بیرون زده یا نامنظم. محل و اندازه چانه در ایجاد تعادل در سایر ویژگی‌های صورت مانند بینی، پیشانی و گونه‌ها نقش اساسی دارد و به هماهنگی کلی صورت کمک می‌کند. این روش می‌تواند مزایای قابل توجهی برای افرادی که از شکل چانه خود راضی نیستند، فراهم کند. در یک مطالعه قدیمی انجام‌ شده در سال ۲۰۱۱، بیش از ۹۴ درصد از افرادی که این روش‌های ژنیوپلاستی را انجام دادند، از نتایج آن بسیار راضی بودند.

بزرگ‌تر کردن چانه به شما امکان می‌دهد که به طور واقعی صورت خود را به روش‌های ظریف و در عین حال عمیق تغییر دهید. کاشت چانه می‌تواند منظره شما را تغییر دهد. انواع مختلفی از ایمپلنت‌ها در اندازه‌های مختلف در دسترس هستند.

پروتزهای چانه به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با جزئیات طبیعی چهره شما هماهنگ شوند و ویژگی‌های آناتومیکی مورد نظر را برجسته کنند، در عین حال بقیه جزئیات را کم‌رنگ نمایند. در واقع، تا 50 درصد از ایمپلنت‌ها را می‌توان در زمان جراحی شکل داد.
مراحل انجام عمل جنیوپلاستی چیست؟

قبل از هر عمل جنینوپلاستی، مشاوره با جراح ضروری است.
ارزیابی با پانورامیک دندان برای ارزیابی وضعیت دندان ها و رفع هرگونه اختلال دندانی انجام می شود. این تصاویر همچنین امکان تجسم موقعیت ایده آل چانه را پس از جراحی فراهم می کند.
عکس ها برای اندازه گیری اصلاح گرفته شده است.
ارزیابی انجام می شود تا تصمیم گیری شود که آیا اقدامات بعدی (مانند جراحی بینی) ضروری است یا خیر.
پس از یک زمان تأمل اجباری، مداخله برنامه ریزی می شود. سپس ارزیابی قبل از عمل لازم است، از جمله مشاوره بیهوشی حداکثر 48 ساعت قبل از عمل چانه.
از شما خواسته می شود که حداقل 6 ساعت قبل از عمل جراحی (بدون خوردن یا آشامیدن) ناشتا باشید. علاوه بر این، درمان های مبتنی بر آسپرین باید حدود 10 روز قبل از عمل متوقف شود.
برای بهینه سازی زمان بهبودی، ترک سیگار به شدت توصیه می شود.
جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. برای یک یا دو روز بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد.
بعد از عمل حدود یک ماه و نیم طول می کشد تا استخوان ها محکم شوند.

مشاوره برای جراحی چانه

مشاوره ای که قبل از جراحی چانه انجام می شود به جراح پلاستیک این امکان را می دهد که مشکل را به طور کامل درک کند و تا حد امکان ویژگی های چانه را مطالعه کند. ویژگی های مورفولوژی صورت به طور کلی و همچنین رابطه بین قسمت های مختلف (بیضی صورت و گردن، بینی و …) را در نظر می گیرد. هدف از این معاینه شناسایی عدم تعادل نیمرخ است که ممکن است در صورت وجود داشته باشد. همچنین به شما این امکان را می دهد که مناسب ترین روش را برای مورفولوژی بیمار انتخاب کنید. پزشک قبل از عمل عکس می گیرد تا بتواند آنها را با نتیجه بعد از عمل مقایسه کند.
اقدامات قبل از جراحی چانه

از مصرف داروهای استروئیدی ضد التهاب یا آسپرین از دو هفته پیش از عمل خودداری شود.
تا 2 هفته قبل از عمل سیگار کشیدن ممنوع است.
در صورتی که برش در زیر چانه زده شود باید از پاک کننده آنتی باکتریال صورت استفاده شود. در صورتی که برش در داخل دهان زده شود تا دو روز پیش از عمل باید سه بار در روز از دهانشویه استفاده شود.
تا 8 ساعت پیش از جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری شود.

مراحل جراحی چانه

برش در سطح غشای مخاطی دهان، هم سطح با دندان ها ایجاد می شود. به این ترتیب داخل حفره دهان است که از ایجاد اسکار روی صورت جلوگیری می کند. برش انتخاب شده از هرگونه اسکار جلوگیری می کند.

جراح قطعه استخوان را به موقعیتی که قبل از جراحی برنامه ریزی شده بود حرکت می دهد. برای این کار، چانه را از زیر ریشه های دندان می برد. سپس قطعه توسط پیچ یا مینی پلیت در جای خود ثابت می شود.

داخل دهان بخیه می زند. نخ ها پس از 2 تا 4 هفته ناپدید می شوند، اما می توان در طول مشاوره بعد از عمل برداشته شوند.

در مواقعی که شرایط ایجاب می کند و پس از بحث در جلسه مشاوره قبل از جراحی چانه، می توان پیوند استخوان را انجام داد. اغلب این استخوان یک استخوان سنتز شده شیمیایی است، اما گاهی اوقات بنا به درخواست بیمار می توان استخوان اتولوگ را در محل قرار داد، سپس همیشه از لگن روی تاج ایلیاک گرفته می شود.
انواع روش های جراحی چانه

روش های مختلفی برای تغییر شکل و افزایش اندازه چانه وجود دارد.
ژنیوپلاستی استخوانی

این جراحی یکی از اشکال متداول روش های جراحی ژنیوپلاستی است زیرا به راحتی می تواند با عملکردهای مختلف سازگار شود. در این روش جراح فک از طریق لثه برشی ایجاد می کند. استخوان چانه بریده می شود و جراح را قادر می سازد تا استخوان چانه را به روشی قابل کنترل بشکند. سپس او استخوان را به موقعیت جدید خود منتقل می کند و با پیچ های کوچک آن را در جای خود قرار می دهد. سپس برش با بخیه های قابل جذب دوخته می شود. برای افزایش یا کاهش طول صورت، استخوان نیز می تواند به سمت بالا یا پایین حرکت کند.
جراحی بزرگ کردن چانه

این جراحی به منظور بزرگ کردن چانه انجام می شود. افرادی که برای انجام این روش انتخاب می شود به قدری چانه های کوچکی دارند که با روش های معمول مانند تزریق چربی یا قرار دادن پروتز بزرگ نمی شوند. همچنین این جراحی برای افرادی که دارای بدشکلی و نانجاری های پیچیده ای هستند کاندید مناسب عمل ژینوپلاستی اسلایدینگ می باشند.
جراحی کوچک کردن چانه

در این جراحی برشی در زیر چانه و درست در داخل دهان ایجاد می شود. برای شکستن استخوان فک از اره مخصوص جراحی استفاده می شود. این جراحی مشابه عمل بزرگ کردن فک می باشد با این تفاوت که در این جراحی استخوان به عقب برده می شود.
هدف از بزرگ کردن چانه

از بین بردن اثرات پیری که در گردن و چانه نمایان می شود.
از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست باعث به نظر رسیدن عقب رفتگی چانه می شود که با جراحی بزرگ کردن چانه این مشکلات رفع می شود.
اصلاح پسروی چانه به دلایلی نظیر تحلیل استخوان، بازسازی ساختار دهان در اثر اختلالاتی مانند بیماری، آسیب، استفاده از دندان مصنوعی
کسانی که سابقه جراحی بینی برای تغییر استخوان آن یا فک داشته اند از این جراحی برای ایجاد تناسب در صورت استفاده می کنند.
در افرادی که دچار کوتاهی، عقب رفتگی و کوچکی چانه می باشند. این چانه ها دارای برجستگی کمی می باشد که علاوه بر اینکه زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد باعث ایجاد مشکلاتی در جویدن یا بستن دهان می شوند.

چه کسانی نمی توانند از جراحی چانه بهره ببرند؟

در سلامت کامل نباشند.
انتظارات غیرقابل باوری درباره نتیجه عمل جراحی داشته باشند.
دارای مشکلات قلبی یا فشار خون بالا باشند.

بعد از عمل چانه چه انتظاری می توان داشت؟

پس از پایان عمل زیبایی چانه، ممکن است تا چند روز پس از جراحی به دلیل بروز تورم و کبودی ممکن است فرد را دچار ناراحتی کند. برای از بین رفتن تورم دو هفته ای زمان لازم است. همچنین ممکن است احساس بی حسی در لب پایین و داخل دهان ایجاد شود. بخیه های که در حین جراحی زده می شود از نوع جذبی بوده و با گذشت زمان کاملا جذب خواهد شد. بنابراین، برای برداشتن آنها نیازی نیست تا برای کشیدن آنها به بیمارستان مراجعه کرد.

اغلب بیماران یک هفته پس از جراحی می توانند به محل کار خود بازمی گردند. با این حال، بیماران باید در انجام فعالیت های سنگین در ماه های اول پس از عمل احتیاط کنند. البته در مورد پرکننده ها و روش تزریق چربی، هیچ دوره نقاهت جدی وجود ندارد. برای هر دو روش ممکن است درجه ای از تورم وجود داشته باشد، اگرچه بیمار قادر است روز بعد از عمل به محل کار خود برگردد.
جنیوپلاستی
عوارض احتمالی جنیوپلاستی چیست؟

مانند هر جراحی دیگری، پس از جراحی زیبایی چانه، خطر کمتری برای عوارض وجود دارد. هنگامی که توسط یک جراح متخصص انجام شود، این عوارض بسیار نادر است.

عفونت
تغییر موقت یا دائمی در حساسیت لب پایین و دندان ها
عدم تقارن

دیدگاهتان را بنویسید

منو سایت
آدرس من

گرگان - خیابان ولیعصر - عدالت 7 - ساختمان شقایق - طبقه 3
تهران - خیابان گاندی - هتل بیمارستان گاندی

تلفن من

09119409301

ایمیل من

info@drmalekanrad.com

شبکه های اجتماعی
اطلاعات تماس
آدرس مطب

گرگان - خیابان ولیعصر - عدالت 7 - ساختمان شقایق - طبقه 3
تهران - خیابان گاندی - هتل بیمارستان گاندی

تلفن من

09119409301

ایمیل من

info@drmalekanrad.com